• ماتیسا
  • /
  • بلاگ
  • /
  • اسپری رنگ چرم طبیعی، انواع، نکات و نحوه استفاده از آن

اسپری رنگ چرم طبیعی، انواع، نکات و نحوه استفاده از آن

محصولات چرمی، به عنوان کالاهای محبوب و پرطرفداری به شمار می‌روند که البته در مقایسه با سایر کالاها معمولا قیمت تمام شده بالاتری به همراه دارند. همین مسئله موجب می‌شود که افرادی که کالاهای چرمی تهیه می‌کنند، مایل باشند برای طولانی مدت از این اقلام استفاده کنند. بسیاری از مواقع ممکن است پس از مدتی استفاده از کالاهای چرمی، احساس کنید که نیاز به رنگ‌آمیزی دارند. به این ترتیب هم ظاهر آنها را تغییر می‌دهید و هم می‌توانید کیفیت ظاهری آنها را حفظ کنید. اگر به دنبال یک روش سریع و آسان برای رنگ‌آمیزی کفش، کاپشن، کیف یا مبلمان چرم خود هستید، پیشنهاد ما استفاده از اسپری رنگ چرم طبیعی است. در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص انواع و نحوه استفاده از این نوع اسپری‌ها برای رنگ‌آمیزی کالاهای چرم بیشتر بحث کنیم.

اسپری رنگ چرم طبیعی

اسپری رنگ چرم طبیعی چیست؟

برای رنگ‌آمیزی سطوح چرمی، وینیل یا پلاستیک می‌توان از اسپری رنگ چرم استفاده کرد. این اسپری‌ها در رنگ‌های مختلف در بازار عرضه می‌شوند. بنابراین از آنها هم برای تجدید و هم برای تغییر رنگ کالاهای مختلف می‌توان استفاده کرد. اگر رنگ‌آمیزی به کمک این اسپری‌ها به صورت اصولی و دقیق انجام شود، کاملا طبیعی به نظر می‌رسد و به هیچ عنوان ساییدگی یا اثری از پوسته دادن در کالا مشاهده نخواهد شد.

برندهای مختلفی از اسپری‌های رنگ چرم وجود دارد که در قوطی‌های با ابعاد مختلف در بازار به فروش می‌رسند. اگر قصد رنگ‌آمیزی محصولاتی مانند کفش را دارید، از قوطی‌های کوچک استفاده کنید. همچنین برای محصولاتی مانند مبلمان و روکش چرم خودرو نیز قوطی‌های بزرگ این اسپری‌ها مناسب هستند.

اسپری رنگ چرم طبیعی

معمولا اسپری رنگ چرم طبیعی، برای رنگ‌آمیزی چرم‌های با سطوح صاف مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما گاهی اوقات نیز برای رنگ زدن سطوح جیر می‌توان از این اسپری‌ها استفاده کرد. دستورالعمل استفاده از این اسپری‌ها معمولا توسط تولیدکننده روی قوطی آن درج می‌شود.

چه نوع رنگ‌هایی برای رنگ‌آمیزی چرم مناسب هستند؟

تعداد محدودی از انواع رنگ‌ها وجود دارند که می‌توان از آنها برای رنگ‌آمیزی چرم استفاده کرد. اغلب این دسته از رنگ‌ها بر پایه اکریلیک ساخته می‌شوند. همچنین رنگ‌های پارچه‌ای نیز برای رنگ‌آمیزی محصولات چرمی قابل استفاده است اما استفاده از این رنگ‌ها در مقایسه با رنگ‌های پایه اکریلیک کیفیت پایین‌تری را به ارمغان خواهد آورد.

رنگ‌های بر پایه اکریلیک این قابلیت را دارند که درخشندگی و براق بودن محصولات چرمی را که در گذر زمان از بین می‌رود، به آنها برگردانند. تنوع رنگ‌هایی که بر پایه اکریلیک ساخته می‌شوند نیز زیاد است چراکه می‌توان انواع رنگدانه‌ها را برای رنگ‌دهی به اکریلیک اضافه کرد. رنگ‌های اکریلیک پس از خشک شدن در برابر آب مقاوم هستند.

نحوه استفاده از اسپری رنگ چرم طبیعی

معمولا توصیه می‌شود که کار رنگ‌آمیزی در محیط‌های مسقف و بدون تهویه انجام نشود؛ چراکه بوی زیادی در هنگام رنگ‌آمیزی تولید می‌شود که در صورت خارج نشدن از محیط می‌تواند آسایش افراد را برهم بزند. همچنین محیطی که در آن کار رنگ‌آمیزی چرم به کمک اسپری انجام می‌شود، باید دمایی بین 10 تا 32 درجه سلسیوس داشته باشد.

حتما اطراف کالای چرمی را با روزنامه یا پارچه بپوشانید که سایر جاها رنگ‌آمیزی نشود. به عنوان مثال برای یک کفش چرمی بهتر است ابتدا بند کفش را باز کنید و قسمت‌هایی که نباید رنگ‌آمیزی شود را با نوار چسب بپوشانید. قبل از شروع به رنگ‌آمیزی نیز حتما یکبار سطح مورد نظر را به خوبی تمیز کنید تا عاری از هر گونه گرد و غبار باشد. برای رنگ‌آمیزی صندلی‌های چرمی خودرو نیز ابتدا لازم است که آنها را از داخل خودرو خارج کنید. همچنین در هنگام رنگ‌آمیزی نیز حتما دستکش بپوشید تا نگران پاک کردن رنگ از روی دست‌تان نباشید.

نکته مهم در خصوص رنگ‌آمیزی به کمک اسپری این است که در بسیاری از مواقع یک لایه رنگ‌آمیزی نتیجه مطلوبی به همراه ندارد. به همین دلیل شاید لازم باشد که دو یا سه لایه رنگ‌آمیزی انجام شود تا رنگ مورد نظر به خوبی به دست بیاید.

اسپری رنگ چرم طبیعی

ویژگی خوب اسپری رنگ چرم طبیعی این است که معمولا در زمان کوتاهی خشک می‌شود و می‌توان خیلی سریع کار رنگ زدن را به پایان رساند. حداکثر زمانی که برای خشک شدن رنگ‌های اکریلیک مورد نیاز است، چیزی حدود یک شبانه‌روز است. رنگ‌آمیزی به کمک این اسپری هم کار دشواری نیست و خیلی راحت به کمک قوطی اسپری می‌تواند ناحیه مورد نظرتان را رنگ بزنید.

کلام پایانی

در این مقاله با اسپری رنگ چرم طبیعی آشنا شدیم. همان طور که مشاهده کردید، دو نوع رنگ‌های پارچه‌ای و اکریلیک برای رنگ‌آمیزی چرم مناسب هستند. البته استفاده از رنگ‌های اکریلیک در حال حاضر بیشتر است. رنگ‌آمیزی با اسپری کار چندان دشواری نیست و می‌توان خیلی سریع و راحت این کار را انجام داد. به این ترتیب می‌توانید مانع از هزینه اضافی برای تغییر لوازم چرمی خود شوید و با هزینه کم اقدام به رنگ‌آمیزی آنها کنید.

 

 

کلمه کلیدی:

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.