• ماتیسا
  • /
  • بلاگ
  • /
  • برای مصارف گوناگون، چرم گوسفندی بهتره یا گاوی؟

برای مصارف گوناگون، چرم گوسفندی بهتره یا گاوی؟

استفاده بشر از پوست حیوانات، برای لباس و ساخت ابزار، قدمتی بسیار طولانی دارد. بشر از دوران پارینه سنگی، از چرم به عنوان پوشش و ابزار استفاده می‌کرده است. پوستی که از بدن حیوانات محافظت می‌کردند در طول قرن‌ها، به صورت پوست دوم از انسان در برابر آب و هوا محافظت کرده است. حتی تصورش هم دشوار است که چگونه می‌توانستیم در آن دوران سخت، بدون حفاظت پوست حیوانات، از شرایط یخبندان زمستان جان سالم به در ببریم. همانطور که تمدن بشری پیچیده‌تر شد، تکنیک های تهیه چرم نیز بهینه‌تر شد و کاربردهای بیشتری، برای این ماده فوق العاده و همه کاره پیدا شد. امروزه کمتر از یک درصد تولید چرم در دنیا، از حیواناتی است که منحصراً برای استفاده از پوستشان پرورش یافته‌اند. تولید چرم محصول جانبی صنعت گوشت است و در ایران بیشتر بر روی پوست دو گونه حیوان گاو و گوسفند متمرکز است. اما سوالی که خریدارن همواره با آن روبه‌رو هستند این است که، چرم گوسفندی بهتره یا گاوی؟ و کاربردها و مزایای هرکدام از این دو نوع چرم کدام است؟

درباره چرم گاو

در واقع چرم گاو، پرکاربردترین چرم و پوست فرآوری شده در سطح جهان است. از آنجا که گوشت گاو در سراسر جهان به صورت گسترده مصرف می شود، پوست خام فراوانی برای تولید چرم در دسترس است. بنابراین چرم گاو مقرون به صرفه است. حدود 65 تا 70 درصد از جمعیت جهان، مصرف کننده گوشت گاو هستند که برای تولید کفش، کیف، کیف پول، لباس مانند کاپشن و کمربند، صندلی ماشین، روکش مبلمان و زین استفاده می‌شود. چرم گاو محکم و بادوام و قابل کشیدن و پردازش است و در ضخامت‌های گوناگون و برای مصارف گوناگون پردازش می‌شود.

چرم گوسفندی بهتره یا گاوی

درباره چرم گوسفند

چرم گوسفند، چرمی است که پس از جداسازی پشم گوسفند یا خز، از پوست گوسفند به دست می‌آید. چرم گوسفند معمولاً نازک‌تر از چرم گاوی و بسیار لطیف است. این چرم بسیار قابل انعطاف بوده و قابلیت کششی آن بسیار بالا است. این چرم در تهیه لباس‌های زنانه و بچگانه که به لطافت زیادی نیاز دارد، استفاده می‌شود. تنوع رنگ در این از چرم نیز بالاتر از چرم گاوی است.

حال که مشخصات اولیه هر چرم را دانستیم می‌خواهیم بدانیم که چرم گوسفندی بهتره یا گاوی؟ در جواب این سوال باید گفت که بر اساس مشخصات و کاربرد، در اینجا تفاوت های اساسی بین چرم گاو و چرم گوسفند وجود دارد که با هم آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

چرم گوسفندی بهتره یا گاوی

ویژگی‌های انواع چرم

1.    نرمی چرم

به طور کلی، روش آماده سازی و فرآوری استفاده شده بر روی چرم، میزان نرم و لطیف بودن آن را تعیین می‌کند. چرم گاو حس نسبتاً خشن تری دارد و شکل خود را حتی بعد از همه مراحل فرآوری، حفظ می‌کند. بنابراین، در ساخت لوازم جانبی چرمی، مانند کیف دستی و کیف پول بسیار مفید است. چرم گوسفند اما معمولاً از طریق لمس به راحتی قابل تشخیص است زیرا نرم و لطیف‌تر بوده و روی پوست بدن احساس خوشایندی به وجود می‌آورد. به عنوان مثال، لباس‌های دوخته شده از پوست گوسفند و بره بسیار نرم بوده و گزینه برتر از بین تمام انواع چرم، برای تولید لباس است. با گذشت زمان نیز، چرم گوسفندی نرم و نرم می‌شود.

2.    راحتی

وزن چرم، میزان راحتی آن را در استفاده‌های گوناگون، تعیین می‌کند. راحتی استفاده، عامل مهمی در لباس‌های چرمی است. هرچه چرم نازک و سبک باشد، به طور کلی نرم و لطیف‌تر نیز خواهد بود. چرم گاو، طبیعتاً سخت‌تر، بادوام‌تر و همچنین سنگین‌تر است. همچنین تمایل دارد تا با فرم بدن صاحب سازگار شود. بنابراین، هرچه فرد بیشتر آن را بپوشد، راحت‌تر با آن اخت شده و به اصطلاح روی تن فرد می‌نشیند. این ویژگی‌های چرم گاو، آن را به گزینه ای مناسب برای کاپشن و یا کت‌های مخصوص موتور سیکلت سواری تبدیل می‌کند که برای محافظت از بدن پوشیده می‌شود.

چرم گوسفند اما نرم‌تر بوده و وزن آن نیز بسیار کمتر از چرم گاو است. به دلیل این ویژگی‌ها، چرم پوست بره و گوسفند، برای لباس‌های شیک و ظریف‌تر مانند شلوار، دامن، مانتو و کت‌های مجلسی استفاده می‌شود که حس راحتی را برای فرد به همراه دارد. همچنین، از آنجا که چرم پوست بره می‌تواند به راحتی کشیده شود،  پوست بره یک انتخاب محبوب برای دستکش‌هایی است که راحتی و لطافت در دوخت آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.

3.    ماندگاری و دوام

درجه دوام چرم و اینکه چقدر عمر می‌کند و سالم می‌ماند، دامنه کاربرد آن را تعیین می‌کند. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که در مورد دوام و ماندگاری، چرم گوسفندی بهتره یا گاوی؟ باید بدانید که چرم گاو به دلیل الیاف متراکم، بدون شک دوام بیشتری نسبت به چرم گوسفند دارد. چرم گاو ضخیم‌تر، ناهموارتر و محکم‌تر بوده و کمتر پاره می‌شود. این ویژگی‌ها این مدل از چرم را به یک انتخاب مناسب برای لباس‌هایی که برای محافظت از بدن به کار می‌روند، تبدیل می‌کند.

چرم گاو علاوه بر اینکه بسیار محکم و نیز مستعد ترک خوردگی است، در برابر گرما و گرد و خاک نیز مقاوم است. بنابراین، این چرم یک ماده اولیه مفید برای کیف پول، کیف، کمربند، کلاه و چکمه و به طور کلی وسایلی است که به صورت روزمره و مداوم، استفاده می‌شود. علاوه بر این، به دلیل استفاده زیاد، چرم گاو برای وسایل خانه مانند فرش، کاناپه، کوسن و روکش صندلی، گزینه بسیار خوبی است. با دوام است و خرابی آن بسیار کم است.

از طرف دیگر، چرم گوسفند و بره، به اندازه چرم گاو دوام ندارد و دربرابر سایش مداوم ممکن است زودتر آسیب ببیند. بنابراین، برای محافظت و نگهداری صحیح لباس‌های چرمی که از  پوست گوسفند دوخته شده‌اند، باید وقت گذاشت. همچنین از نگهداری وسایل و لباس‌هایی که با چرم گوسفندی تهیه شده‌اند، در نزدیکی هر چیزی که باعث لک شدن سریع آنها شود، باید خودداری شود. طبیعت ظریف چرم پوست بره در ساخت وسایل رده بالا و لوکسی مانند لباس‌های شیک، کیف پول‌های ظریف و کیف‌های دستی و دستکش کاربرد دارد.

چرم گوسفندی بهتره یا گاوی

4.    تطبیق پذیری

برخی انواع چرم گاو می‌تواند تقریباً به نرمی و لطافت پوست و چرم گوسفندی باشد. چرم گاو همچنین می‌تواند سفت و سخت ساخته شود که در ساخت کفش و کیف در مواردی که لازم است شکل خود را حفظ کند، مفید است. بنابراین، چرم گاوی به عنوان یک چرم بسیار متنوع که می‌توان از آن، با توجه به خصوصیات و طرز فرآوری، استفاده‌های گوناگونی داشت، تطبیق پذیری و تنوع زیادی دارد.

5.    نگهداری

اگر چرم در برابر عوامل  مخرب خارجی و محیطی مقاومت کافی داشته باشد، می توان آن را به راحتی نگهداری کرد. چرمی که دردسرهای زیادی برای نگهداری نداشته باشد، به طور کلی برای همه استفاده کنندگان جذاب‌تر و پرطرفدارتر است. چرم گاو نسبت به چرم پوست بره بسیار مقاوم‌تر در برابر خاک، گرما و رطوبت بوده و از این نظر از هر پارچه ای بهتر عمل می‌کند.

چرم گوسفندی اگرچه در برابر محیط به اندازه چرم گاوی، مقاوم نیست اما هنوز هم می‌تواند دوامی بیشتر از هر پارچه‌ای داشته باشد. نقطه ضعف در مورد نگهداری چرم گوسفندی این است که به مرور زمان کشیده می‌شود. بنابراین، لباس‌هایی که به طور مرتب پوشیده می‌شوند، با گذشت زمان کش می‌آیند و در صورت آویزان نبودن و نگهداری صحیح، در آنها افتادگی ایجاد خواهد شد. برای جلوگیری از افتادگی در لباس‌هایی با چرم گوسفندی، باید لباس چرم بره را با آویز مناسب کتانی نگهداری کنید.

انسان‌ها از زمان‌های قدیم از پوست و چرم حیوانات به طور گسترده استفاده می‌کردند. چرم  گاو و پوست و چرم گوسفند، از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین موادی هستند که برای ساخت انواع کالاهای مفید از وسایل منزل گرفته تا لباس تا لوازم جانبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالی که از بین محصولات ساخته شده از چرم گاو و گوسفند یکی را انتخاب می کنید، مهم است که نکات استفاده بهینه از محصولات را نیز در نظر بگیرید. در واقع پاسخ به این سوال که چرم گوسفندی بهتره یا گاوی؟ این است که، با در نظر داشتن تفاوت های اساسی بین این دو نوع چرم، می توان محصولات مناسبی را برای هدف مناسب تهیه کرد تا همه خصوصیاتی که در نظر دارید را داشته باشد.

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.