• ماتیسا
  • /
  • بلاگ
  • /
  • صنعتگر چرم طبیعی یا دوزنده چرم، آنچه آنها انجام می‌دهند و آمار اشتغال

صنعتگر چرم طبیعی یا دوزنده چرم، آنچه آنها انجام می‌دهند و آمار اشتغال

صنعتگر چرم

محصولات چرمی حدود دو دهه است که موردتوجه مشتریان داخلی قرار گرفته است. نظر به تولید چرم داخلی با کیفیت و بسیار مناسب و وجود صنعتگر چرم و دوزندگان چرم دستی قابل و هنرمند انتظار می‌رود که صنعت چرم برای تولید‌کنندگان و هنرمندان مشغول، سودآور باشد. اما آیا واقعاً چنین است؟ در ادامة مقاله به بررسی صنعت چرم از زاویه صنعتگر چرم طبیعی یا دوزنده چرم آن می‌پردازیم و از آمار اشتغال در این شاخه مطلع می‌شویم.

به چه کسی دوزنده یا صنعتگر چرم طبیعی گفته می‌شود؟

صنعتگر چرم

صنعتگر به هر فردی گفته می‌شود که اثری را با مهارت دستان خود پدید می‌آورد. صنعتگر یا دوزنده چرم از مشاغل مربوط به صنعت چرم محسوب می­‌شود که به مهارت‌هایی از قبیل، برش و دوخت و الگوبرداری کیف‌های کوچک مانند کیف پول، جای کیف تلفن همراه، جاکلیدی، کیف لوازم آرایشی و کیف‌های بزرگ مانند کیف رودوشی، مجلسی، جا مدارکی و کوله در آن پرداخته می­شود. این شغل با مشاغلی از قبیل فروشندگی انواع چرم طبیعی و مصنوعی، فروشنده لوازم و تجهیزات دوخت چرم و کارگاه‌های تولیدی در ارتباط است.

دوزندة چرم به تحصیل تا حداقل پایان دورة ابتدایی احتیاج دارد و باید از سلامت کامل روان، سلامت دو دست و سلامت بینایی برخوردار باشد.

نیاز داخلی به در برابر واردات خارجی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، شرکت‌‌های تولیدکننده چرم مصنوعی داخلی سالانه ظرفیت تولید 60 میلیون مترمربع محصول را دارند و این تنها بیست میلیون مترمربع کمتر از نیاز داخلی در بازار چرم کشور است. این به آن معناست که با برنامه‌ریزی مناسب، صددرصد محصول تولیدی صنعتگر چرم داخلی می‌تواند در بازار کشور به فروش برسد. اما به دلیل واردات بی‌رویه چرم مصنوعی و محصولات حاصل از آن، تولید‌کنندگان و صنعتگران ایرانی چرم تنها در حدود بیست درصد ظرفیت و توانمندی خود فعالیت می‌کنند.

در سال 1399 صنعت چرم مصنوعی گردش مالی‌ای معادل 3 هزار میلیارد تومان داشت و 5 هزار نفر در 50 واحد تولیدی وابسته به چرم محصولی مشغول به کار بودند.

حال صنعت چرم ایران چطور است؟

صنعتگر چرم

صنعت چرم همچون بسیاری از صنایع دیگر در ایران آسیب بسیاری از کالاهای بی‌کیفیت داخلی، نبود تعرفه‌های مناسب و صادرات مواد اولیه دیده است.

در حال حاضر رقبای محصول دست‌ساز صنعتگر چرم داخلی، محصولات ترکیه، پاکستان و هند هستند که محصول را با قیمت پایین‌تری عرضه می‌کنند. به دلیل اختلاف چشمگیر دستمزد نیروی کار در ایران و کشور‌های ذکر‌شده، امکان پایین آوردن قیمت محصول برای تولیدکننده داخلی وجود ندارد. همچنین در ترکیه، هند و پاکستان صنعتگر چرم در حجم زیاد محصول تولید کرده و صادر می‌کند. در حال حاضر واردات محصولات چرمی  به بازار امکان رقابت را از تولیدکننده داخلی گرفته است و نبود بسترهای لازم برای فروش بین‌المللی و فروش چرم خام، بی‌وقفه به صنعت چرم خسارت می‌زند.

آمار اشتغال صنعتگر چرم طبیعی در کشور

به گزارش مرکز پژوهش‌های زیربنایی و امور تولیدی در سال 1393 صنعت چرم شامل دباغی و عمل آوردن چرم ، سخت کیف، چمدان، زین و یراق و تولید کفش، 0.55 درصد از سهم اشتغال در صنعت را در کل کشور به خود اختصاص داده بود. طبق این آمار بیشترین سهم از اشتغال به صنایع مواد غذایی و آشامیدنی اختصاص داشت که 16.5 درصد شاغلان کارگاه‌های صنعتی در آن مشغول فعالیت هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از صادق نجفی، در واحدهای صنفی وابسته به صنعت چرم صدهزار نفر مشغول به کار هستند. واحدهای صنعتی چرم پانزده هزار نفر فعال به‌عنوان صنعتگر چرم و یا در مشاغل وابسته دیگر دارد که عمدة این آمار مربوط به شهرک‌های صنعتی مجاور تهران است.

به طور کلی صنعت چرم، برای 115 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است و مشکلاتی از قبیل بیکاری صنعتگر چرم که در حال حاضر گریبان‌گیر این صنعت است، تعطیلی بخش عمده‌ای از صنایع و اصناف فعال را موجب شده که در پی آن خسارت‌های زیادی به این صنعت وارد شده است و به این ترتیب بر این جامعة زحمتکش تأثیر بسیاری گذاشته است.

فرصت‌های کارآفرینی در صنعت چرم

 

صنعتگر چرم

 

به گفته مهدی شیرکوند در صورتی که حمایت‌های لازم از صنعت چرم به عمل آید ظرفیت ایجاد اشتغال برای 200 تا 300 هزار نفر دیگر در سمت‌های شغلی مختلف وجود دارد. در شرایط نابسامان اقتصادی حال حاضر کشور امکان اشتغال‌زایی با حل مسائل پیش پا افتادة صنعت چرم که تنها ناشی از سوء مدیریت و نبود مکانیزم‌های پیشگیرانه است، راه‌حلی سهل‌الوصول برای کارآفرینی به شمار می‌آید.

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.