• ماتیسا
 • /
 • بلاگ
 • /
 • نحوه رنگ آمیزی چرم طبیعی – گام به گام تا نتایج خیره کننده

نحوه رنگ آمیزی چرم طبیعی – گام به گام تا نتایج خیره کننده

نحوه رنگ امیزی کامل محصولات چرمی

مقدمه‌ای پیرامون نحوه رنگ آمیزی چرم طبیعی

نحوه رنگ آمیزی چرم طبیعی شامل مراحل مهمی است که البته قوانین پیچیده‌ای ندارد و حتی شما می‌توانید در کارگاه‌های کوچک یا خانه این کار را انجام دهید. حتماً شما یک کیف، کمربند یا کفش چرم دارید که بعد از مدتی ترک خورده‌اند یا پوسته‌پوسته شده‌اند؛ راهکار عالی برای برگرداندن جذابیت و زیبایی به چرم طبیعی، رنگ کردن آن است. در این متن می‌خواهیم شما را با مراحل رنگ‌ آمیزی چرم و نکاتی که در هنگام رنگ کردن باید رعایت کنید، آشنا کنیم. بنابراین اگر به محصولات چرم طبیعی علاقه دارید و قصد رنگ کردن آن‌ها را دارید، این متن را از دست ندهید.

رنگ آمیزی چرم طبیعی

چه روش‌هایی برای رنگ کردن چرم استفاده می‌شود

 • استفاده از ماشین بالابان که یکی از عمیق‌ترین راه‌های رنگ آمیزی چرم است.
 • رنگ کردن با برس که یکی از پرکاربردترین روش‌ها برای تغییر رنگ چرم طبیعی است.
 • رنگ آمیزی در سینی که برای قسمت‌های کوچک از چرم کاربرد دارد.
 • رنگ کردن با پیسوله که به معنای استفاده از اسپری برای رنگ آمیزی چرم طبیعی است.

با مراحل رنگ آمیزی چرم طبیعی آشنا شوید

در رنگ آمیزی چرم، هر مرحله اهمیت بسیاری دارد و باید با دقت و اصولی انجام شود:

 • قدم اول انتخاب رنگ است. رنگ هر چه باکیفیت‌تر و بهتر باشد، نتیجه کار نیز زیباتر خواهد بود؛ بنابراین در هنگام خرید رنگ حتماً به مشخصات و ویژگی‌های آن توجه کنید.
 • نکته‌ای که باید پیش از شروع رنگ آمیزی به آن دقت کنید، داشتن یک چرم طبیعی مرغوب است.
 • برای اینکه چرم به طور کامل رنگ بگیرد باید چند بار از رنگ استفاده کنید و سپس بعد از خشک شدن، یک لایه جلادهنده نیز روی چرم بزنید تا علاوه بر ایجاد لایه حفاظتی، باعث براق شدن رنگ نیز بشود.

چه رنگی مناسب چرم طبیعی است؟

به دلیل حفره‌های فراوان موجود در چرم باید از رنگی استفاده کنید که بر پایه آب باشد. این نوع رنگ‌های آکریلیک، جلوه خوبی را به چرم می‌دهند و در زمان کوتاهی نیز خشک می‌شود. همچنین نحوه رنگ آمیزی چرم طبیعی کیف و کفش به این صورت است که باید حتماً رنگ مورد استفاده شما مخصوص این محصولات باشد؛ زیرا موادی که در داخل آن استفاده شده است حالت چسبناک و سفتی دارند. بنابراین پیش از خرید، روی جعبه رنگ را مطالعه کنید و یا از افراد باتجربه در این زمینه سوال کنید.

پیش از شروع رنگ آمیزی، چرم را تمیز کنید

قبل از اینکه چرم را رنگ کنید، باید سطح آن را به طور کامل تمیز کنید و لایه سیلیکون و براق چرم را از بین ببرید تا چرم بتواند به خوبی رنگ بگیرد. ابتدا با یک دستمال و کمی ماده پاک‌کننده الکلی، چربی چرم را پاک کنید. بعد از اطمینان از تمیز شدن چرم، زمان بدهید تا آن خشک شود‌، سپس اقدام به رنگ‌آمیزی کنید. همچنین به این نکته نیز توجه کنید که بهتر است تمام چروک‌های قسمتی از چرمی که می‌خواهید رنگ آمیزی کنید، باز شود تا رنگ به طور یکدست تمام سطح را پوشش دهد.

 رنگ آمیزی چرم طبیعی

نحوه رنگ آمیزی چرم طبیعی

پیش از رنگ آمیزی چرم حتماً توضیحات و نکاتی را که بر روی جعبه آن نوشته شده است، بخوانید، سپس از یک قلمو با اندازه استاندارد و مناسب با سطح چرم یا از یک اسفنج استفاده کنید. بهتر است هنگام انجام کار، از یک دستکش استفاده کنید تا رنگ بر روی دست‌های شما باقی نماند. ابتدا رنگ موردنظر را با نسبت مساوی با آب مخلوط کنید تا به غلظت مناسب برسد. نحوه رنگ آمیزی چرم طبیعی به این صورت است که قلمو را از یک سمت به طرف دیگر می‌کشید و برای پوشاندن کامل چرم باید بعد از هر بار رنگ‌آمیزی به آن اجازه خشک شدن دهید و سپس دوباره روند رنگ آمیزی را تکرار کنید.

در نتیجه برای تثبیت رنگ و روشن یا تیره کردن آن، باید در چند ساعت سه لایه تا شش لایه از رنگ را بر روی چرم بزنید. اگر می‌خواهید زمان خشک شدن رنگ کوتاه‌تر شود، بهتر است سشوار را در درجه کم قرار داده و آن را با فاصله از چرم نگه دارید.

نحوه براق کردن چرم بعد از رنگ آمیزی

بعد از رنگ آمیزی چرم طبیعی با توجه به سلیقه خود می‌توانید نمایی مات یا براق ایجاد کنید. البته بهتر است بدانید که استفاده از سیلر و جلادهنده باعث محافظت از سطح چرم شما نیز می‌شود. این ماده را در دو لایه و با استفاده از اسفنج یا اسپری بر روی چرم بزنید و سعی کنید که تمام سطح آن را به طور کامل بپوشاند. سپس اجازه دهید که یک روز از زمان رنگ آمیزی شما بگذرد و سطح چرم خشک شود. اگر در هنگام رنگ آمیزی یا استفاده از جلادهنده، رنگ آبی یا شیری یا کف مانندی را مشاهده کردید اصلاً نگران نباشید؛ زیرا بعد از خشک شدن، این موارد کاملاً برطرف می‌شود و سطح چرم شما یکرنگ و یکدست خواهد شد.

رنگ آمیزی چرم طبیعی

سخن پایانی درباره نحوه رنگ آمیزی چرم طبیعی

اگر از محصولات چرمی استفاده می‌کنید که کهنه شده‌اند و می‌خواهید مانند روز اول نو و جذاب به نظر برسند، بهترین و ساده‌ترین راه رنگ کردن آن‌‌ها است. در این متن با نحوه رنگ آمیزی چرم طبیعی آشنا شدید و اکنون می‌توانید با توجه به ابعاد وسیله چرمی خود و انجام دقیق تمام مراحل گفته شده آن را رنگ کنید. البته پیش از انتخاب و خرید رنگ، حتماً از یک فرد متخصص بخواهید که شما را در انتخاب مناسب‌ترین رنگ با توجه به شرایط و نوع چرمتان راهنمایی کند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، تثبیت‌کننده رنگ و چرم است؛ که حتما باید آن را از فروشگاهی معتبر تهیه کنید و تمام سطح چرم و درز و گوشه‌های آن را با این ماده بپوشانید تا در پایان کار، رنگ به طور طبیعی به نظر برسد و آسیب نبیند. آیا تاکنون تجربه رنگ آمیزی چرم طبیعی را داشته‌اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، برای ما بنویسید که چه نکات دیگری برای ثابت ماندن رنگ وجود دارد. همچنین اگر تجربه رنگ آمیزی نداشته‌اید، همین الان به سراغ یکی از وسایل چرمی خود بروید.

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.