نوار چرمی؛ انواع و موارد استفاده

نوار چرم طبیعی

مقدمه‌ای درباره نوار چرمی

نوار چرمی انواع مختلفی دارد و می‌توان برای کاربردهای متنوعی از آن استفاده کرد. محصولات و وسایل چرمی طرفداران زیادی در سراسر ایران و جهان دارند. اگر وسایل چرمی یا چوبی شما نیاز به ترمیم دارند و یا می‌خواهید آن‌ها را زیباتر کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که این متن را از دست ندهید. با استفاده از این نوار می‌توانید به راحتی جذابیت و خاص بودن را تجربه کنید. همچنین برای خرید آن می‌توانید از طریق سایت‌های فروش آنلاین اقدام کنید.

نوار چرمی

چرم چیست؟

چرم نوعی پارچه است که از پوست حیوانات ساخته می‌شود. شاید بتوان گفت که چرم، اولین پارچه‌ای است که انسان‌ها در هزاران سال پیش تولید کرده‌اند و اکنون با توجه به تکنولوژی‌های مختلف، آن پارچه تکامل یافته و به چرم امروزی تبدیل شده است. چرم ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد و به همین دلیل در مقایسه با پارچه‌های دیگر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. این ویژگی­ها شامل خاصیت ضد آب و عایق بودن ، دوام و مقاومت بالای آن می‌شوند.

 

مراحل ساخت چرم

به صورت کلی چرم طی سه مرحله آماده می‌شود:

 • اولین مرحله آماده‌سازی پوست و فراهم کردن شرایط مناسب برای دباغی پوست است.
 • در مرحله بعد باید دباغی صورت بگیرد.
 • مرحله آخر نیز فرآوری پوست بعد از دباغی و تبدیل شدن به چرم است. اکنون چرم آماده شده است تا برای مصارف مختلف از آن استفاده شود و در ابعادی مانند نوارهای چرمی یا ابعاد بزرگ‌تر برش بخورد.

 

با انواع نوار چرمی و کاربرد آنها آشنا شوید

نوار چرمی را می‌توان در مدل‌های مختلف مصنوعی و طبیعی در بازار پیدا کرد. اگر به دنبال ایجاد لبه چرمی در کیف و لباس خود هستید، می‌توانید مدل نوار اریب چرمی را خریداری کنید و یا نوار مغزی دوزی که از جنس چرم است را تهیه کنید. گاهی از نوارهای چرمی که از پوست گاومیش درست شده اند  می‌توان برای ساخت کمربند با سایزهای مختلف استفاده کرد. حتی گاهی برای ساخت بند ساعت، دستبند، تل و گیره سر نیز از نوارهای مدل چرمی موجود در بازار استفاده می‌شود.

مدل دیگری نیز از نوار وجود دارد که به نوار لبه چرم معروف است. نوار لبه چرم در حقیقت نوعی PVC است که طرح چرم دارد و در نگاه اول نمی‌توان واقعی بودن یا نبودن آن را تشخیص داد. از این نوع نوار می‌توان برای تزئینات چوبی و چرمی استفاده کرد و ظاهر چرمی و بسیار زیبایی به وسایل شما می‌دهد. اگر تا امروز با کاربردهای نوار چرمی آشنا نبوده‌اید و از مدل‌های نوار معمولی استفاده می‌کردید، بهترین فرصت است که پوشاک، اکسسوری و لوازم خانه‌ی خود را تغییر دهید.

نوار چرمی

درباره انواع چرم و تفاوت آن چه می‌دانید

هر کدام از چرم‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، ویژگی‌های متفاوتی دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید:

 • چرم اصیل: به صورت کلی چرم اصیل به هر نوع چرمی که از پوست حیوانات تولید شده باشد اطلاق می شود. با توجه به اینکه این چرم از کدام حیوان و به چه صورتی آماده شده است، می‌تواند دوام و کیفیت متفاوتی داشته باشد.
 • چرم مصنوعی: گاهی نوار چرمی از نوع چرم مصنوعی یعنی PVC است. همانطور که در بخش قبلی نیز گفته شد، تولیدکنندگان سعی می‌کنند این نوع چرم را دقیقا مطابق ویژگی و ظاهر چرم طبیعی تولید کنند.
 • چرم تاپ گرین: این نوع چرم از قسمت بالای پوست حیوانات یعنی جایی که الیاف نازک و متراکم دارد، ساخته شده است. چرم تاپ گرین یکی از مقاوم‌ترین چرم موجود در بازار است.
 • چرم فول گرین: چرم فول گرین در گروه چرم تاپ گرین قرار می‌گیرد و قسمت بیرونی چرم اصیل را شامل می‌شود.
 • چرم گرین اصلاح شده: این نوع چرم نیز زیرمجموعه‌ای از چرم تاپ گرین است و در آن تحت‌ تاثیر فرایند فرسایشی، عیب‌های موجود در طرح چرم را از بین می‌برند.
 • چرم نبوک: برای ساخت و تولید نبوک، چرم فول گرین پرزدار، برجسته و کوتاه را پردازش می‌کنند. به همین دلیل اگر به چرم نبوک دقت کرده باشید، بافت مخملی آن را مشاهده می‌کنید. برخی از نوار چرمی که برای دستبند و یا لباس استفاده می‌شود از نوع نبوک است.
 • چرم اشبالت: پس از اینکه چرم تاپ گرین را جدا کردند، از بقیه پوست حیوانات، چرم اشبالت ساخته می‌شود. باید بدانید که این نوع چرم در مقایسه با مدل‌های دیگر دوام و کیفیت پایین‌تری دارد.
 • چرم ورنی یا بیکاست: این چرم در حقیقت نوعی چرم اشبالت است که پوششی مشابه طرح چرم بر روی آن قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم میزان سفت بودن چرم‌ها را مقایسه کنیم، باید گفت که چرم ورنی حالت سفت و سختی دارد.
 • چرم جیر یا سوییت: این نوع چرم از پوست حیوانات جوان ساخته شده است و طرح صاف و پرزداری دارد. حتما این نوع چرم را در کفش و کیف‌های مختلف مشاهده کرده‌اید.
 • چرم پیوندی یا بازسازی شده: تولیدکنندگان برای ساخت چرم پیوندی، الیاف و قسمت‌های چرمی که خرد شده است را به وسیله لاتکس یا پلی اورتان به یکدیگر متصل می‌کنند. این نوع چرم دوام و مقاومت زیادی ندارد و بنابراین برای کارها و محصولات سبک مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نوار چرمی

تاثیر چرم بر محیط زیست

به صورت کلی چرم یک محصول زیست تخریب‌پذیر است و در مقایسه با پارچه‌های معمولی و مصنوعی، مواد شیمیایی و سمی را وارد محیط نمی‌کند. اما فعالان حقوق حیوانات با تولید چرم مخالف هستند و اعتقاد دارند که این کار نادرست و غیراخلاقی است و ممکن است در بعضی از موارد به محیط زیست نیز آسیب برساند. درباره این سوال که آیا چرم خطر بزرگی برای محیط زیست یا حیوانات است یا خیر، یا حتی کار اخلاقی است یا غیر اخلاقی، نظرات مختلفی مطرح شده است. شاید یکی از دلایلی که برخی از مدل‌های نوار چرمی شامل تولیدات مصنوعی با ظاهر طبیعی است، همین تفاوت نظر پیرامون تولید و استفاده از چرم اصیل است.

 

کلام آخر پیرامون نوار چرمی

پیش از استفاده و خرید نوار چرمی بهتر است با ویژگی، انواع و کاربردهای مختلف آن آشنا شوید. اطلاع از ویژگی محصولات باعث می‌شود شما بتوانید راحت‌تر محصول مناسبی که پاسخگوی نیازتان است را پیدا کنید. بنابراین در این متن سعی کردیم که شما را با انواع نوارهای چرمی طبیعی و مصنوعی و همچنین جنس‌های مختلف چرم آشنا کنیم. اگر تجربه خرید و استفاده از این نوارها را داشته‌اید، برای ما بنویسید که کدام مدل را انتخاب کرده‌اید.

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.