مراحل ساخت چرم طبیعی

10 مرحله ساخت چرم طبیعی در خانه

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که یک حیوان پوشیده شده از پوست و گوشت چگونه ممکن است به ماده‌ای نرم و انعطاف‌پذیر که به عنوان چرم شناخته می‌شود تبدیل شود؟

صنایع دستی قدیمی تبدیل پوست حیوان به چرم، که طی صدها سال پیش از اروپا به استرالیا رسیده است دیگر محبوبیت خود را از دست داده است. روش‌های ارزان‌تر و مدرن‌تری جایگزین این روش‌های قدیمی شده است.

ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید که چگونه می‌توانید با حداقل ابزار و تجربه چرمی با کیفیت بالا در حیاط خانه خود تولید کنید.

10  مرحله ساخت چرم طبیعی در خانه

1. با تمیز کردن محل کار خود شروع می‌کنیم. محیط انتخاب شده برای تولید چرم ترجیحا فضای باز و یا یک فضا با تهویه مناسب باشد.
فرآیند برنزه کردن چرم می‌تواند یک فرآیند نامرتب باشد. یک میز کار باریک و بلند برای شروع کار در نظر بگیرید. شما می‌توانید هر نوع میز باریک و محکمی که بتوان خوب بر روی آن کار کرد را انتخاب نمایید.

انتخاب چوب مناسب برای دباغی چرم

 

2. پوست را یک شب در سطل آب خیس دهید تا کاملا انعطاف‌پذیر شود. به یاد داشته باشید که یک پوست خیس شده بسیار سنگین خواهد بود. بنابراین از ابزارهای مناسب برای جابجایی پوست استفاده کنید تا به خود آسیبی نرسانید. [1]

خیساندن پوست در آب

 

3. با استفاده از یک تیغه محدب و یا چاقوی کششی بسیار تیز گوشت را از روی پوست حیوان کاملا بتراشید. این مرحله ممکن است چندین ساعت زمان ببرد. بنابراین عجله نکنید وگرنه ممکن است به صورت کاملا تصادفی پوست چرم را برش دهید. [2]

جداسازی گوشت از روی پوست

 

4. پس از جداسازی گوشت از روی پوست حالا نوبت به جدا کردن مو از روی پوست می‌رسد. معمولا از آهک برای تجزیه کراتین موجود در مو استفاده می‌شود و از بین بردن آن راحت‌تر است.

 • 2 فنجان آهک را با 3.8 لیتر (یک گالن) آب مخلوط کنید. مطمئن شوید که به اندازه کافی پوست را کاملا پوشانده‌اید.
 • پوست را به مدت یک الی دو هفته در محلول آهک خیس دهید. برداشتن مو، به ویژه خز گوزن، به طور عجیبی دشوار است. بنابراین سعی نکنید در این مرحله عجله کنید. از طرف دیگر باید به این موضوع دقت نمایید، زیاد ماندن پوست در محلول باعث آسیب رسیدن به خود پوست خواهد شد.
 • پس از خیساندن پوست، آن را بر روی نیمکت خود قرار دهید و موهای شل شده را با پارو، چاقو و یا ابزارهای مشابه دیگر از روی پوست خراش دهید.

 

جداسازی مو از روی پوست

 

5. در این مرحله به نظر میرسد پوست کاملا تمیز شده است، اما هنوز لایه‌های محافظ غشایی در سمت گوشت و اپیدررم در طرف خز یا مو پوشیده شده است.
اپیدرم، باید برداشته شود تا محلو برنزه کننده نفوذ کرده و پوست را کاملا حفظ کند.

 • ابتدا اجازه دهید سطح هر دو طرف خشک شود.
 • با استفاده از تیغه‌های تیز که عمود بر پوست قرار دارند، پوست را با دقت خراش دهید.
 • برای ساخت یک کار صیقلی‌تر و زا بین بردن لکه‌های سخت، سطح را با کاغذ سنباده درجه متوسط بمالید.

 

حذف لایه‌های محافظ غشایی در سمت گوشت و اپیدررم در طرف خز یا مو

 

6. حالا پوست آماده برنزه شدن است.

 • مقدار زیادی پوست درخت بلوط یا شاه بلوط را جمع‌آوری کنید. سعی کنید از پوست درختان زنده استفاده نشود، زیرا باعث از بین رفتن یا صدمه شدید به درخت خواهد شد.
  با کمی جستجو معمولا می‌توانید تعداد زیادی درخت افتاده را برای جمع‌آوری پیدا کنید. همچنین، مطمئن شوید که درخت مناسب پیدا کرده‌اید.
 • پوست را به یک ظرف بزرگ آب اضافه کنید. یک سطل زباله خالی و یا یک جعبه پلاستیکی مناسب است.
 • پوست را تا مدت نه ماه در این ظرف خیس نمایید. در این مدت اسید تانیک موحود در پوست به هر منافذی از پوست نفوذ می‌کند و الیاف میکروسکوپی را با مواد نگهدارنده پوشش می‌دهد.
  برای رسیدن به بهترین نتیجه، هر چند وقت یکبار آب را عوض کرده و پوست را به آن اضافه کنید، مثلا هر سه ماه یکبار.
 • به محض اینکه پوست برنزه شد، به خاطر این همه صبوری به پشت خود بنزنید! پوست را از محلول خارج کرده و آن را به خوبی تمیز نمایید.

 

آماده سازی پوست برای برنزه شدن

 

7. مرحله آخر فرایند، تبدیل پوست به یک محصول نهایی صیقل یافته است.

 • با استفاده از سایبان چرمی یک سری سوراخ در امتداد مرز پوست ایجاد کنید.
 • طناب‌ها را به سوراخ‌ها ببندید و با بستن طناب‌ها بر روی قاب، پوست را محکم ببندید. در این وضعیت کار بر روی پوست راحت‌تر است.
 • اجازه دهید پوست چند ساعت در معرض آفتاب قرار داشته باشد تا نیمه خشک شود.
 • یک چوب گرد را بر روی هر دو طرف چرم بمالید. به این فرآیند sleeking می‌گویند که باعث کشش چرم می‌شود و آن را برای همیشه نرم، لطیف و انعطاف‌پذیر می‌کند. از آنجا که این کار به طور مداوم تا زمان خشک شدن پوست باید انجام شود بسیار طاقت فرسا است. از این رو بهتر است این کار توسط دو یا چند نفر انجام شود.

 

آماده سازی پوست برای محصول نهایی صیقل داده شده

 

8. در این مرحله چرم را بر روی آتش به صورت معلق قرار می‌دهیم تا دود آتش به آن بخورد.
این مرحله به صورت اختیاری می‌باشد اما به ضد آب بودن چرم و تیره شدن رنگ آن کمک می‌کند. یک سه پایه مانند شکل درست کنید، اما باید مراقب باشید چرم به آتش نخورد.

قرار دادن پوست بر روی آتش

 

9. در این مرحله، چرم با مالیدن روغن بر روی آن به پایان می‌رسد.

روغن زدن به چرم آماده شده

 

10. تبریک می‌گوییم! اگر تمامی مراحل فوق را با دقت انجام داده‌اید، چرم ساخته شده توسط دستان هنرمند شما باید نرم، صاف و سبک باشد.

چرم ساخته شده

 

حال چرم آماده رنگ‌آمیزی و ساخت محصولات چرمی زیبا می‌باشد.

لذت ببرید و وخلاق باشید.

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.